Bármikor megindulhat az izraeli hadsereg: területfoglalásban gondolkodik Netanjahu

Az új hadműveletek tervét a miniszterelnök már pénteken jóváhagyta.

A javaslat nem számol amerikai szerepvállalással, de valóra válthatja a palesztinok egyik álmát.
„Gyilkos ideológiák felszámolásáról” és „nácimentesítésről” is szól az a 2023-as dokumentum, amelyet az Izraeli Védelmi és Biztonsági Fórum, illetve a Jeruzsálemi Biztonsági és Külügyi Központ mutatott be ismeretlen időpontban az izraeli kormány számára.
Az Euronews által szemlézett, „Gázai Biztonsági és Helyreállítási Program – Hogyan nézzen ki a holnap?” címet viselő tanulmány az izraeli agytrösztök azzal kapcsolatos elgondolásait foglalja össze, hogy
milyen jövőt szánnak a Gázai övezetnek és az ott élő palesztinoknak a Hamász megbuktatását követően.
A terv első fázisa magában foglalja a gazdasági újjáépítést, az infrastruktúra kiépítését, a segélymenedzsment átszervezését és az oktatás feletti irányítás átvételét. Az ideológiai „nagytakarításon” és „átnevelésen” túl pedig
határozottan kizárja a Palesztin Hatóság önálló működését, illetve a független palesztin és zsidó állammal számoló rendezés lehetőségét.
Ezenkívül az ENSZ segélyszervezetének jelenlétét és humanitárius segítségnyújtását is elutasítja. Ugyanakkor a dokumentum nem szól arról, hogy Izrael ténylegesen annektálná-e Gázát. A térség viszont jó ideig az Izraeli Védelmi Erők (IDF) felügyelete és katonai közigazgatása alatt maradna, egészen az egyiptomi határig. Emellett pufferzónát hozna létre az izraeli határ mentén, ahol megtiltanák a palesztinok közlekedését.
Mint emlékezetes, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök május elején hagyta jóvá az újabb gázai katonai beavatkozás tervét, illetve még aznap bejelentette, hogy a megkezdett nagyszabású szárazföldi műveletek eredményeként további 2,1 millió gázai lakos kitelepítésére kell számítani.
Ezt is ajánljuk a témában
Az új hadműveletek tervét a miniszterelnök már pénteken jóváhagyta.
A műveletek második szakaszában az izraeli kormány öt közigazgatási autonóm tanácsot hozna létre
néven.
Ezek irányítanák a gázai civil életet, és nem érintkezhetnének terrorista szervezetekkel, amelyekről feketelistát vezetnének.
A tanulmány létrehozná a Nemzetközi Irányítási Főigazgatóságot (IMD) is, amely a közigazgatási tanácsok megsegítésére és felügyeletére, illetve a segélyelosztás kizárólagos irányítására szolgálna. Ebben a szervezetben központi szerepet szánnak az izraeli kormánynak.
A javasolt terv nem gördít tényleges akadályt a palesztinok lehetséges önrendelkezési joga elé, miután elismerik Izraelt a zsidó nép nemzetállamaként, és felhagynak a terrorizmus útjával”
– áll a dokumentumban.
Ugyanakkor a szerzők leszögezik, hogy a javaslat első sorban a Hamász tartós felszámolásáról, és nem Gáza politikai jövőjének rendezéséről szól.
A tanulmány élesen kritizálja az Európai Uniót, és annak eddigi szerepét Gázában és a palesztin ügyek támogatásában.
A javaslat kizárná az EU-t, mint intézményt az újjáépítési folyamatokból.
Ehelyett csak néhány „Izraelt támogató” európai ország – Németország, Franciaország, az Egyesült Királyság és Olaszország – működhetne közre.
A szerzők hangsúlyozzák, hogy a megvalósításához nincs szükség nemzetközi együttműködésre, bár ártani nem árthat.
A tanulmányban – tekintettel arra, hogy az új elnök hivatalba lépése előtt készült – nyoma sincs a Donald Trump által a Gázai övezetben felvázolt amerikai szerepvállalásnak, illetve nagyszabású újjáépítési beruházásoknak.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai elnök azt kérte a jordániai uralkodótól, hogy esetleg vegyen át egymillió palesztin lakost a szinte teljesen lebombázott Gázai övezetből.
***
Fotó: AFP